Koszty budowy własnego domu – poznaj koszt wszystkich elementów budowy domu

Mały dom to zdecydowanie mniejsze koszty budowy, ze względu chociażby na mniejszą ilość potrzebnych materiałów, jak i robocizny, a to dwie najdroższe rzeczy. Trudno jest precyzyjnie oszacować koszt wybudowana małego domu, lecz przyjmuje się, że będzie to około 180 tysięcy złotych. Warto jednak dodać iż kwotę tę możemy jeszcze w pewnych miejscach uciąć, na przykład dostosowując projekt domu do swoich potrzeb oraz oczekiwań, a tym samym rezygnując z niektórych niekoniecznych elementów lub wykonując prace samemu.

Budowa domu
Budowa domu

Ile kosztuje budowa piwnicy w domu?

Piwnica w domu to coraz rzadszy widok, ale jednak warto zdecydować się na jej wybudowanie, ponieważ jest po prostu przydatna. Trzeba się jednak przygotować na spory wydatek, bowiem dom z piwnicą będzie nawet o 20% droższy niż bez niej. Koszty te zostaną zmniejszone, o ile zdecydujemy się na niewielką piwnicę. Właśnie taka w pełni zaspokaja wszystkie potrzeby domowników, o ile zostaje wybudowana z myślą o przechowywaniu różnych przedmiotów.

Ile kosztuje wymurowanie domu?

Postawienie murowanych ścian domu nie jest łatwo wycenić. Podstawą wyceny jest projekt. Nie tylko bierzemy pod uwagę ilość materiałów, ale również wygląd ścian. Na przykład dom z dość skomplikowanym układem ścian będzie droższy w wymurowaniu niż dom, który wszystkie ściany ma całkiem proste. Bierzemy pod uwagę murowanie ścian nośnych i pozostałych. Ceny za metr wymurowanej ściany wahają się od 16 nawet do 25 złotych za metr kwadratowy.

Ile kosztuje kosztorys budowlany?

Kosztorys budowlany należy sporządzić przed rozpoczęciem prac. Nie mamy gwarancji, że będzie on w stu procentach odpowiadał temu, ile rzeczywiście wydamy na budowę, lecz da pewną podstawę. Wykonanie kosztorysów to niemały wydatek, w zależności od tego czego dotyczy. Jednak rzetelny kosztorys jest niezbędnym elementem każdej inwestycji, na jego podstawie rozporządzamy budżetem, dlatego nie należy na nim oszczędzać. Niekiedy szacuje się, że sam kosztorys to nawet od 1 do 2 procent ceny domu.

Ile kosztuje projekt budowlany

Ceny projektów budowlanych są różne w zależności od tego, skąd je bierzemy. Niekiedy niektóre firmy budowlane proponują projekty gotowe, za które zapłacimy około 2 tysięcy złotych, czasem projekt uzyskujemy w spadku po kimś. Możemy również na istniejącym projekcie dokonać jakiś zmian i modyfikacji. Najdroższe jest oczywiście stworzenie własnego projektu od podstaw przy pomocy architekta. Są to kwoty wahające się od 2 do 5 procent inwestycji.

Ile kosztuje wybudowanie domu m2?

Ocena tego, ile będzie kosztowała dana inwestycja może opierać się na metrażu domu, ujętego w metrach kwadratowych. Daje to bardziej czytelne ceny. Jednak koszt budowy 1 metra kwadratowego domu zależy od kilku czynników: projektu, technologii wykonania, kosztu robocizny, a także zależy to od tego, czy w koszty budowy domu wliczona jest budowa piwnicy.

Cena budowy na metr kwadratowy w przypadku budowy domu w stanie surowym to kwoty od 1,5 tysiąca, do 1,8 tysiąca złotych. W stanie „pod klucz” cena za metr kwadratowy wynosi około 3.2 tysiąca złotych.

Ile kosztuje budowa domu?

Budowa domu zależy nie tylko od kosztu samych materiałów, ale również włączyć w nią należy wykonanie projektu, sporządzenie kosztorysu, wykonanie niezbędnych pomiarów geologicznych na działce.

Następnie samą budowę dzielimy na poszczególne etapy, począwszy od fundamentów, skończywszy na położeniu dachu domu. Rozważamy jednocześnie co uznajemy za dom wybudowany, czy będzie to dom w stanie surowym, ze stolarką okienną i drzwiową, czy dom pod klucz, gotowy do wprowadzenia się, z wykończoną elewacją i wszystkimi elementami.

Szacuje się, że wybudowanie małego domu to koszt około 180 tysięcy złotych, im większy dom, tym większe kwoty budowy. Część kosztów jesteśmy w stanie uciąć, na przykład wykonując prace samodzielnie lub oszczędzając na materiałach. Umiejętne oszczędzanie potrafi zmniejszyć cenę domu nawet do 20 procent szacowanej wartości całej inwestycji, jednak jest to dość trudne.

euro-870757_1280

Ile kosztuje budowa domu systemem gospodarczym?

System gospodarczy to po prostu samodzielne wykonywanie niektórych robót w nowo powstającym domu. Wielu Polaków w ten sposób oszczędza i rzeczywiście jest to sposób na sporą oszczędność, ponieważ ceny robocizny są współcześnie bardzo wysokie.

Do pomniejszych prac możemy zatrudnić firmy oferujące tańsze usługi. Bardzo ważne na tym etapie prac jest, by wykonywać je dokładnie. Dlatego system gospodarczy wiąże się z ryzykiem, ale które się opłaca, bo jeśli cena domu wynosi około 180 tysięcy, to możemy zaoszczędzić nawet 10 procent oszczędności.

Ile kosztuje wykończenie domu?

Ceny wykończenia domu różnią się ze względu na jego metraż, należy również do obliczeń dołączyć piwnicę, którą również wykończamy oraz wyposażamy w media. Wykończenie średniej wielkości domu to koszt około 42 tysięcy złotych, w tym zainstalowanie elektryki, tynkowanie, układanie podłóg, wykonanie schodów, malowanie, wykończenie łazienki i kuchni, oraz hydraulika grzewcza.

Ile kosztuje stan surowy domu?

Postawienie domu w stanie surowym, czyli bez wykończenia wnętrz i elewacji to koszt 1.5 tysiąca do 1.8 tysiąca złotych za metr kwadratowy. Łatwo obliczyć jaki będzie koszt budowy domu w stanie surowym z tymi danymi. Jeśli dom będzie miał 80 metrów kwadratowych, to koszt budowy będzie wynosił od 120 tysięcy złotych do 140 tysięcy złotych, bez dodatkowych kosztów. W metrażu domu bierzemy pod uwagę również fakt, czy w domu znajduje się piwnica.

Ile kosztują fundamenty domu?

Fundamenty to podstawa domu, od nich zależy bezpieczeństwo życia w nowo wybudowanym budynku. Dlatego na budowie fundamentów nie wolno oszczędzać. Sama budowa to koszt około 50 tysięcy złotych biorąc pod uwagę, że dom ma 150 metrów kwadratowych. Do tego doliczyć należy również badania gruntu, które zobowiązany jest wykonać i przedstawić każdy, kto planuje budowę domu na danej działce.

Ile kosztuje postawienie domu w stanie surowym?

Postawienie domu w stanie surowym kosztuje różnie w zależności od tego, jaki jest metraż domu, jakich używamy materiałów. Koszt budowy domu możemy przedstawić w kwotach za metr kwadratowy. Przyjmuje się, że za wybudowanie metra kwadratowego domu zapłacimy od 1.5 do 1.8 tysiąca złotych. Wiedząc ile metrów kwadratowych posiada dom jesteśmy w stanie stwierdzić ile będzie nasz kosztowało postawienie domu w stanie surowym.

Ile kosztują przyłącza mediów do domu?

Ceny przyłączenia mediów do domu są różne, wahają się ze względu na to, jakie to są media, oraz kto wykonuje przyłączenie mediów. Na przykład przyłącze kanalizacji miejskiej możemy wykonać samodzielnie ,lub za pomocą pracowników. W większości przyłączenie prądu oblicza się kilowat mocy (około 180 złotych za kilowat). Za przyłączenie wody zapłacimy do dwóch tysięcy złotych, ale musimy również uregulować inne opłaty, na przykład za projekt i wydanie warunków, czy badania geodezyjne.

Ile kosztuje instalacja elektryczna w domu?

Koszt instalacji elektrycznej w domu zależy od wielkości domu. Łączna cena wykonania wewnętrznej instalacji elektrycznej dla domu wielkości 150 metrów kwadratowych to cena około 5000 tysięcy złotych, jednak niekiedy spotykane są ceny nawet przekraczające 20 tysięcy złotych. Wiele zależy od rodzaju instalacji oraz od użytych materiałów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked