To, z jakich materiałów powstanie budynek ma znaczenie nie tylko na ogólny koszt całej inwestycji, ale również na jego późniejsze użytkowanie. W przypadku technologi murowanej, do najczęściej stosowanych materiałów budowlanych należą pustaki, cegły oraz bloczki. Czym się różnią między sobą?
Ogólnie prawda jest taka, że bardzo często przy budowie domu będziemy musieli wykorzystać kilka rodzajów powyższych materiałów. Zależne będzie to przede wszystkim od struktury ścian konstrukcyjnych, na jakie się zdecydujemy (jedno, dwu lub trzywarstwowe), a także od tego, na jaki materiał wybierzemy w przypadku wznoszenia wewnętrznych ścian budynku.
Co najgorsze, wybór ten nie ogranicza się jedynie do pustaków, cegieł czy bloczków, ale również do ich poszczególnych typów, które różnią się pomiędzy sobą np. wielkością albo domieszką różnych składników dodatkowych (np. trociny, ił itd.).
Cegły i pustaki dla ścian dwu i trzywarstwowych
Do budowy ścian wielowarstwowych najczęściej używa się tak zwanej tradycyjnej ceramiki budowlanej, na którą składają się cegły oraz pustaki. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma materiałami jest nie tylko wielkość (pustaki są większe od cegieł), ale również zwarta budowa cegły, która stoi w przeciwieństwie do wyposażonego w zestaw otworów pustaka. Ogólnie najczęściej do budowy ścian wykorzystywane są cegły pełne oraz pustaki MAX.
Dobrą izolacją cieplną cieszą się również pustaki z tzw. ceramiki poryzowanej (np. pustak Porotherm). Są one jednak nieco bardziej kruche od swoich tradycyjnych odpowiedników.
Bloczki do budowy domu
Innym materiałem budowlanym dedykowanym do wznoszenia ścian jednowarstwowych są specjalne bloczki z betonu komórkowego lub bloczki z kermazytobetonu, które charakteryzują się dobrą izolacją cieplną i odpornością na wilgoć. Poza tym są lekkie i pozwalają na stosunkowo szybkie wykonanie prac murarskich. Nie wiadomo do końca, dlaczego pomimo szeregu zalet, materiały te nie cieszą się tak dużą popularnością, jak np. pustaki czy cegła.
Co do bloczków, istnieje jeszcze jedna ciekawa alternatywa, którą stanowią silikaty. Bloczki z silikatu są jednym z najbardziej ekologicznych i przyjaznych materiałów budowlanych (zrobione są z wapnia i piasku). Posiadają niską nasiąkliwość i wysoką izolację akustyczną, z drugiej jednak strony mają słabą izolacyjność termiczną.
Co wybrać?
Wszystkie przedstawione materiały mają swoje zalety i wady, i tak naprawdę każdy musi indywidualnie ocenić, co jest dla niego najważniejsze. W grę wchodzi tutaj nie tylko cena, ale również szybkość przeprowadzenia całej inwestycji, a także późniejsze użytkowanie budynku.
Nie bez znaczenia jest również to, jaki materiał preferuje wybrana przez nas ekipa budowlana. Lepiej jednak, aby pracowała z materiałem, który doskonale zna. Nie jest zbyt bezpiecznie podejmowanie się roli królika doświadczalnego w takiej sytuacji, ponieważ może nas to drogo kosztować. Co innego, jeśli budujemy metodą gospodarczą. W takiej sytuacji i tak jednak dobrze jest zasięgnąć porady fachowców na temat poszczególnych rozwiązań. Pamiętajmy, że materiały to jedno, a sprzęt do drugie. Warto zwrócić uwagę na elementy maszyn budowlanych jak części komatsu, które wpłyną na jakość pracy.
Comments (1)
Anonim - 10 stycznia, 2020
Artykuł będący prawdziwym kompendium wiedzy, dla każdego kto stoi przed wyzwaniem budowy własnego domu. Wybór odpowiednich materiałów to nie jedyny dylemat, często też, musimy zdecydować o kupnie niezbędnych narzędzi które znacząco ułatwią nam budowę, wykańczanie, czy też przeprowadzanie drobnych napraw, z którymi niemal każdy właściciel domu styka się przez całe życie.