Koszty przed rozpoczęciem budowy domu

Jeszcze zanim pierwsza cegła pod dom zostanie położona, w świetle prawa musimy najpierw załatwić wszystkie formalności związane z budową domu. Niestety wiąże się to również z kosztami.

Koszty przed rozpoczęciem budowy domu

Przede wszystkim koszty związane są z wykonaniem projektu domu oraz działki, z opłatami za przyłączenie mediów do działki. Niezbędne przed rozpoczęciem budowy jest postaranie się o jak najdokładniejszy kosztorys, a także podjęcie kontaktu z kierownikiem przyszłej budowy.

Weźmie on również zaliczkę. Bardzo ważnym obowiązkiem jest zatrudnienie firmy w celu wykonania odpowiednich pomiarów geodezyjnych oraz określenia rodzaju podłoża działki. Jest to kluczowe, ponieważ na niektórych podłożach wybudowanie domu nie jest możliwie. W sumie wszystkie formalności przed rozpoczęciem budowy domu wynoszą około 6 – 8 tysięcy złotych.

Koszty budowy domu
Koszty budowy domu

Koszty budowy domu

Po załatwieniu wszystkich formalności możemy wreszcie przejść do realizacji inwestycji. Koszty budowy domu są różne, w zależności od projektu, materiałów, wielkości domu, sposobu budowania (czy do wszystkich prac zatrudniamy fachowców, czy część prac będziemy wykonywali samodzielnie).

Ceny na rynku podają, że wykonanie metra kwadratowego murowanego domu to kwoty rzędu od 5 do 8 tysięcy złotych. Znając metraż domu będziemy mogli policzyć ile wyniesie nas wybudowanie domu. Ale kwoty te dotyczą wyłącznie budowy domu do stanu surowego. Wszystkie inne prace, czyli wykończenie domu, elewacja, rozprowadzenie prądu i mediów, są kosztami pobocznymi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked