Kompleksowe wykończenie domu ze stanu surowego

Stan surowy domu powoduje, że niezbyt nadaje się on do zamieszkania. Do całkowitego jego wykończenia potrzeba nam nie tylko wykończenia podłóg i ścian, ale również zakupienia i montażu niezbędnych w kuchni i łazience sprzętów. Jak dobrze wykończyć dom? Ile kosztuje kompleksowe wykończenie domu ze stanu surowego?

Jaki jest zakres prac wykończeniowych?

Na kompleksowe wykończenie domu ze stanu surowego składa się wiele elementów. Wśród prac musimy uwzględnić tynkowanie ścian, układanie podłóg, wykonanie schodów, malowanie ścian i sufitów, a także zakup wyposażenia kuchennego i łazienkowego, i zamontowanie urządzeń grzewczych.

Jak dobrze wykończyć dom?

Wykończenie wnętrza domu jest jednym z najbardziej kosztownych i czasochłonnych procesów w trakcie budowy domu. W zależności od ilości pięter domu (zazwyczaj parter i piętro) najpierw musimy obliczyć ilość oraz koszty położenia posadzki. Co ważne, jedna z nich – ta znajdująca się na parterze – wymagać będzie dodatkowej izolacji. Koszt wykonania dwóch posadzek o powierzchni około 60 m2 wynosić będzie co najmniej 6000 zł.

Wykańczamy tynki – ile to kosztuje?

Wszystko w zależności od powierzchni, jaką mamy do wykończenia, a także od cen producenta i jakości materiałów. Jeśli przyjmiemy uśrednioną cenę, za powierzchnię 350 m2 wygładzenia ścian i nałożenia tynku, przy niskich kosztach robocizny zapłacimy około 10 tysięcy złotych.

Tynk na dom
Tynk na dom

Instalacje

Jednym z bardziej skomplikowanych procesów jest montaż instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. W zależności od tego, gdzie znajduje się nasza działka i jaki ma dostęp do mediów, takich kosztów możemy się spodziewać. Jeśli wybudujemy swój dom „z dala od cywilizacji” koszty podciągnięcia instalacji mogą okazać się zbyt wysokie i korzystniejszym pod względem finansowym rozwiązaniem będzie dla nas „samowystarczalność”.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, panele słoneczne, czy wiatrak, mogą początkowo być sporym uszczupleniem dla naszego budżetu przeznaczonego na budowę i wykończenie domu. Jednak kwoty te zwrócą się w przeciągu kilku lub kilkudziesięciu lat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked