Mała kuchnia nie jest prosta do urządzenia, zwłaszcza jeśli ma nietypowy kształt albo jest ciemna i nie ma w niej okna. Jednak mniejsze kuchnie mają też wiele zalet. Do wszystkich półek można sięgnąć bez problemu, samo jej urządzenie jest znacznie tańsze. Zaaranżowanie małej kuchni nie musi być jednak bardzo trudne, gdy podąży się za kilkoma uniwersalnymi radami.
Kolorystyka małej kuchni
Kolorami można powiększyć lub pomniejszyć optycznie przestrzeń. Jeśli pomalujemy kuchnię na jasne kolory wyda się większa niż jest w rzeczywistości. Dodając na jednej ścianie mocniejszy kolor albo fototapetę można nadać głębi, przez co pomieszczenie wyda się dłuższe niż w rzeczywistości jest. Także wybór list przypodłogowych w jaśniejszym kolorze niż ściany da złudzenie optyczne jakoby podłoga była większa. Z kolei na podłodze warto ułożyć duże kafle, które będą do siebie jak najbardziej dopasowane z minimalnej szerokości fugami. Małe kafelki mogą sprawić, że i wnętrze wyda się mniejsze.
Jakie meble kuchenne wybrać?
Meble kuchenne to najważniejszy wybór. Po pierwsze nie mogą one wyglądać masywnie i ciężko. Odpada więc styl kolonialny i wszelkiego rodzaju drewniane, ozdobnie rzeźbione meble. Najlepiej jest wybrać meble o smukłych kształtach albo z błyszczącą powierzchnią typu glare, choć takie mają jeden duży minus – łatwo zostawić na nich ślady palców i trzeba je często czyścić.
Im prostsze meble w małej kuchni, tym lepiej. Niestety nie można też postawić na dużą ilość dodatków ozdobnych, ponieważ po pierwsze i tak nie będzie na nie miejsca, a po drugie tylko zagracą część roboczą a nawet mogą dać wrażenie bałaganu.
Meble do kuchni na zamówienie czy ze sklepu?
Gotowe zestawy mebli do kuchni z pewnością są o wiele tańsze niż budowanie drewnianych mebli od podstaw u stolarza. Wśród gotowych mebli w sklepie można wybrać proste, ale funkcjonalne zestawy, które zmieszczą się w każdej kuchni i mogą być powiększone o szafki z półkami czy ozdobne witryny, aby zapełnić miejsce.
Coraz częściej można też znaleźć funkcjonalne szafki narożne, które świetnie sprawdzą się, gdy w kuchni potrzebne jest każde wolne miejsce do zagospodarowania. Z kolei meble robione na zamówienie można indywidualnie dopasować do każdej kuchni. Stolarz przyjedzie ją wymierzyć i zaproponuje jakie szafki można gdzie rozmieścić, aby maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń i ją zabudować. Nie da się jednak ukryć, że meble na zamówienie będą droższe od gotowych pakietów, a do tego czas oczekiwania na nie może wynieść nawet 8 tygodni.