Konstrukcja domu

Przy projektowaniu oraz budowie własnego domu, jedną z najważniejszych kwestii nad którą należy się zastanowić jest konstrukcja domu. W zależności od wielkości, typu budynku, a także położenia względem innych budowli czy elementów przyrody, konstrukcje mogą się diametralnie różnić.

OD CZEGO ZALEŻY KONSTRUKCJA DOMU?

Najprościej można powiedzieć, że im dom większy, tym jego konstrukcja jest bardziej skomplikowana a co za tym idzie – droższa. Najpoważniejszą różnicą przy stawianiu domu jest to, czy dom jest piętrowy czy parterowy. Ten pierwszy musi mieć mocniejsze elementy konstrukcyjne, ponieważ muszą utrzymać zdecydowanie większy ciężar niż dom parterowy, który z kolei ma bardziej rozłożystą konstrukcję ze względu na swoją większą, jednostkową powierzchnię.

KONSTRUKCJA DOMU – Z CZEGO SKŁADA SIĘ DOM

Najprościej rzecz ujmując konstrukcje domu można podzielić na:
– ceglane;
– szkieletowe.
Domy, w których za konstrukcje odpowiada cegła oraz drewniane krokwie na dachu, są bardziej odporne na zniszczenia, które mogą powstać w wyniku różnorodnych żywiołów pogodowych. Są lepiej przystosowane do przetrwania mocnych wiatrów czy huraganów.
Konstrukcje szkieletowe mają również wiele atutów. Głównym z nich jest cena oraz szybkość montażu, gdyż w bardzo krótkim czasie można postawić konstrukcję szkieletową.
Uświadamiając sobie, z czego składa się dom, w którym w przyszłości będziemy mieszkać, można w ciekawy sposób zaaranżować jego wnętrze, lub zaplanować odpowiednie wykończenie.

Konstrukcja szkieletowa daje nam możliwość różnorodnego ocieplenia budynku, w sposób w jaki jest to niemożliwe przy konstrukcji ceglanej.

construction-1510561_1280
Konstrukcja domu

JAK ZAPLANOWAĆ KONSTRUKCJĘ?

Aby nasz przyszły dom był bezpieczny i funkcjonalny, powinniśmy udać się do profesjonalistów, aby pomogli nam wybrać odpowiedni projekt domu, z należytą konstrukcją, która będzie odpowiadała naszym potrzebom.
Jeżeli sami stawiamy elementy konstrukcyjne w naszym domu, bardzo ważne jest to, abyśmy trzymali się projektu, gdyż pominięcie nawet tylko jednego elementu może być katastrofalne w skutkach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked