Kapitalny remont mieszkania – krok po kroku

Kapitalny remont mieszkania to duże przedsięwzięcie opierające się na pewnym koncepcie i wymagające stworzenia odpowiedniego planu działania, który pozwoli sprawnie i z zamierzonym skutkiem przeobrazić wizję w rzeczywistość. Od czego zacząć remont mieszkania krok po kroku?

Etap pierwszy – harmonogram działań

Dobra organizacja to połowa sukcesu, pierwszym etapem jest więc stworzenie odpowiedniego harmonogramu działań, który nada pracom remontowym właściwe tempo i prawidłowy przebieg. Harmonogram zadań powinien zawierać kolejność rozpoczęcia kolejnych działań oraz przewidywany czas ich zakończenia, włącznie z możliwym obsunięciem terminu.

Remont
Remont

Pozwoli to określić z dużym prawdopodobieństwem moment zakończenia całego przedsięwzięcia oraz ułożyć plan dostaw niezbędnych materiałów. Do planu warto wpisywać wszystkie zdarzenia, które mają wpływ na termin zakończenia, dzięki czemu zachowana zostanie ciągłość prac i tempo działań. Jest to również moment oszacowania kosztów związanych z kompleksowym remontem mieszkania.

Etap drugi – prace instalacyjne

Krokiem, który powinien zostać wykonany na samym początku jest dokładne sprawdzenie instalacji i ocenienie ich stanu. Wchodzi w to instalacja wodno-kanalizacyjna, centralne ogrzewanie oraz instalacja elektryczna. W większości przypadków stara armatura musi zostać zastąpiona nową. Stare aluminiowe przewody należy wymienić na nowy osprzęt spełniający normy bezpieczeństwa, jest to też odpowiedni moment na zaplanowanie nowych miejsc dla gniazd i włączników.

Etap trzeci – prace budowlane

Po ocenie instalacji pora na ściany, których dobry stan wizualny niekoniecznie musi być odbiciem prawdy. Należy poświęcić sporą część czasu na dokładne zbadanie wszystkich powierzchni, opukanie, a miejsca, w których tynk słabo wiąże się z podłożem trzeba skuć.

Jeżeli kapitalny remont to w większości przypadków jest to także wymiana glazury bądź zerwanie starej boazerii czy tapety. Jest to również moment, w którym należy zrealizować wstępne wykończenie powierzchni ścian czy sufitów związane z zabudową kartonowo-gipsową.

Etap czwarty – podłogi i wykończenia ścian

To jest czas na zastanowienie się nad zerwaniem glazury podłogowej – w przypadku pozostawienia starej należy dokładnie zbadać czy płytki są dobrze związane z podłożem. Kapitalny remont mieszkania można połączyć z wymianą instalacji ogrzewania – po zerwaniu podłóg warto postawić na popularną „podłogówkę”.

Remont mieszkania zbliża się właśnie do jednego z najważniejszych momentów czyli wykończenia ścian i sufitów. To czas malowania ścian, układania nowych podłóg, dobierania nowych listew, montowania drzwi wewnętrznych oraz oświetlenia.

Etap piąty – kompleksowe wykończenia pomieszczeń

Jest to ostatnia część remontu mieszkania, na którą składa się montowanie armatury sanitarnej w łazience oraz drobne poprawki, w tym instalacja gniazd i włączników, nowych grzejników czy rolet bądź żaluzji. Po tej części pozostaje jedynie urządzenie poszczególnych pomieszczeń wedle gustu lokatorów, zakup niezbędnego sprzętu kuchennego oraz mebli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked