Z czego składa się dom?

Mnóstwo osób marzy o tym, aby mieć swój własny dom, najlepiej z basem i ogródkiem, jednak zbudowanie takiego prywatnego kąta wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Konstrukcja domu bowiem nie należy do rzeczy łatwych. Zanim zatem zabierzemy się za budową, musimy poznać przynajmniej podstawowego informacje, które pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie: „z czego składa się dom”?

Dom szkieletowy

Domy szkieletowe stały się w naszym kraju bardzo popularne. Kiedyś decydowano się głównie na domy murowane, a to z tego powodu, że miały one spełniać swoje funkcje przez bardzo wiele lat, a dokładnie służyć wielu pokoleniom. Ich wielką wadą był jednak wydłużony czas budowy, który mógł trwać nawet dwa sezony.

Współcześnie, wiele osób chce mieć dom gotowy jak najszybciej, a co za tym idzie, woli wybudować dom mniej trwały, ale taki, do którego będzie można wprowadzić się szybko.

Budowa domu
Budowa domu

Z czego składa się dom szkieletowy?

Domy szkieletowe postrzegane są wciąż przez wiele osób za domu gorszej jakości. Jeśli jednak zostaną one wykonane z porządnych materiałów, a dodatkowo będziemy o nie odpowiednio dbać, będą w stanie zapewnić nam schronienie na pewno przez ponad pięćdziesiąt lat.

Z czego takie domy się składają? Oczywiście najszybciej z nazwą skojarzy nam się konstrukcja nośna z drewna. Jest to system słupów, które zostały oparte na poziomej belce. Belka ta wstawiana jest do fundamentów. Między pojedynczymi słupami występują wolne przestrzenie, które wypełnia się odpowiednim materiałem izolacyjnym. Izolacja taka będzie chronić przed zimnem, hałasem czy też wilgocią. Często stosuje się w tym celu płyty wełniane, z wełny mineralnej lub drzewnej lub też ze styropianu.

Dom na zewnątrz

Aby konstrukcja domu spełniała swoje funkcje, dom musi być odpowiednio chroniony z zewnątrz. Jako materiał izolacyjny służy zwykle folia wiatroizolacyjna. Ściany można pokryć właściwie w dowolny sposób, wg naszego uznania. Możemy wybrać tynk na siatce zbrojącej, deski elewacyjne lub też płyty klinkierowe. Nasz dom z zewnątrz może wyglądać tak samo, jak dom murowany.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked