Modne i funkcjonalne alejki ogrodowe – z czego najlepiej je zrobić?

Płyta chodnikowa

Zadbany, estetyczny ogród to piękna ozdoba domu, a także jego wizytówka. Abyśmy mogli cieszyć się funkcjonalnym i reprezentacyjnym ogrodem, musimy jednak najpierw włożyć sporo pracy w zaprojektowanie a później realizację naszego planu zagospodarowania przestrzeni zielonej. Rozmieszczenie roślin to jedna kwestia, ale inną, równie ważną jest zaprojektowanie ogrodowej infrastruktury, na którą między innymi skołatają się alejki, którymi możemy przechadzać się, podziwiając otaczające nas rośliny. Z czego wykonać alejki, jakie materiały będą najtrwalsze, jakie będą najlepiej się prezentowały w naszym ogrodzie?

Płyta chodnikowa

Chodnik koło domu z kostki brukowej

Jednym z bardzo popularnych w ostatnich latach materiałów stosowanych do wykonywania ścieżek i alejek ogrodowych jest kostka brukowa. Stosuję się ją zarówno na podjazdach, schodach tarasach, jak również na odbojówce wokół domu i ścieżkach ogrodowych. Kostka brukowa to rozwiązanie bardzo uniwersalne. Jest ona trwała, łatwa do układania a w ofercie producentów istnieje naprawdę ogromny wybór wzorów, grubości i kolorów kostki, dzięki czemu każdy może dobrać odpowiedni dla siebie rodzaj, spełniający jego oczekiwania, a także dopasowany do możliwości terenu i przeznaczenia. Jedną z największych wad kostki brukowej, o której mówią niemal wszyscy użytkownicy, jest pojawianie się chwastów pomiędzy kostkami. Oczywiście nie jest to problem nie do pokonania, wystarczy regularne wyrywać chwasty.

Betonowe płyty chodnikowe

Alternatywą dla kostki brukowej, są również funkcjonalne płyty chodnikowe, które zyskują coraz większa popularność. Płyty sprawdzają się, zawłaszcza na dużych przestrzeniach, jednak ich różnorodność pozwala na dobranie takich, które sprawdzą się również w niewielkim ogrodzie. Ogromną zaletą płyt betonowych jest to, że pokrywają teren szczelnie, nie zostawiając szczelin, jak to jest w przypadku kostki, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko pojawienia się chwastów. Płyta chodnikowa sprawdzi się zarówno do wykonania chodniczków czy alejek, jak i na podjazdach. Zapewnia ona stabilną i gładką powierzchnię, co jest atutem w przypadku, kiedy wśród mieszkańców są osoby starsze, małe dzieci lub zwolenniczki szpilek. Jeżeli chodzi o wady płyt chodnikowych, z pewnością należy wspomnieć o tym, że są one mniej plastyczne w stosunku do kostki brukowej. Płyty chodnikowe nie pozwolą nam na stworzenie tak bardzo rozbudowanych aranżacji, jak to jest w przypadku kostki, jednak wokół domów wybudowanych w stylu nowoczesnym będą prezentowały się rewelacyjnie, idealnie wpisując się w klimat domu. Betonowe płyty chodnikowe umożliwiają wykonanie nowoczesnych aranżacji wokół domu, możemy z nich układać chodniki, podjazd, tarasy, a także ścieżki chodnikowe. Utwardzenie ciągów komunikacyjnych z pomocą właśnie płyt chodnikowych będzie nie tylko bardzo wygodne i funkcjonalne, ale przede wszystkim trwałe i estetyczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked