Wady i zalety ogrzewania kominkowego

ogrzewanie kominkowe

Zastanawiasz się nad wyborem kominka, jako głównego (lub dodatkowego) źródła ciepła, ale nie wiesz, czy skorzystasz na tym rozwiązaniu? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

ogrzewanie kominkowe

Dlaczego warto zainstalować ogrzewanie kominkowe?

  1. Koszty eksploatacji kominka są niewielkie. W układzie kominka brak jest zaawansowanych elementów (jak chociażby w piecach retortowych), które mogłyby ulec awarii.
  2. Ogrzewanie kominowe jest niezależne od dostaw zewnętrznych źródeł energii. Brak energii elektrycznej czy problem z dostawami gazu nie uniemożliwiają korzystania z kominka. Wręcz przeciwnie – do jego rozpalenia wystarczy zaledwie trochę drewna kominkowego.
  3. Ogrzewanie za pośrednictwem kominka łączy w sobie funkcjonalizm i estetykę. Jak powszechnie wiadomo, ciepło i blask kominka działają uspokajająco. Ponadto zewnętrzną obudowę kominka można łatwo dopasować do aranżacji wnętrza pomieszczenia, w którym on się znajduje. Ponadto na rynku dostępne są akcesoria kominkowe, takie jak np. stojak na drewno, które uatrakcyjnią pomieszczenie.
  4. Produkty spalania uzyskiwane w kominku są o wiele mniej szkodliwe, niż w przypadku węgla. Drewno kominkowe jest bardzo czystym paliwem i nie emituje do atmosfery jakichkolwiek szkodliwych substancji.

Choć ogrzewanie kominkowe wiąże się z wieloma zaletami, nie jest ono również pozbawione wad. Oto najpoważniejsze z nich.

  1. Ogrzewanie kominkowe wymaga stałej obecności w domu. Płomień paleniska wygasa najpóźniej po kilkunastu godzinach od ostatniego dołożenia paliwa. Jeśli wybieramy się gdzieś w okresie zimowym (na parę dni), możemy być pewni, że wrócimy do wychłodzonego domu.
  2. Ogrzewanie kominowe nie może być regulowane w zależności od warunków zewnętrznych. Jedyną opcją, jaka nam pozostaje, to regulowanie dopływu ciepłego powietrza przez kratki nawiewowe.
  3. Ogrzewanie za pomocą kominka jest dosyć kosztowne. Nawet zakup drogiego wkładu kominkowego nie rozwiąże problemu podgrzewania wody użytkowej.

Kominek jest co prawda funkcjonalnym, wygodnym i estetycznym sposobem ogrzania pomieszczenia, ale z drugiej strony jest rozwiązaniem kosztownym, na który nie każdego stać. Zwłaszcza, że za tą cenę możemy kupić solidny kocioł.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked