Kuchnia w mieszkaniu – osobna czy aneks?

kuchnia w mieszkaniu

Kuchnia w mieszkaniu jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przed domowników. Decydując się na kupno mieszkania, wiele osób zastanawia się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie posiadanie osobnej kuchni czy aneksu. Oba rozwiązania niosą za sobą zarówno korzyści jak i wady.

Bałagan w kuchni a goście

Kuchnia w mieszkaniu czy domu jest miejscem, które zazwyczaj najczęściej się brudzi. Jest to związane z tym, że po gotowaniu zostaje masa naczyń, a czasem coś spadnie na podłogę lub ubrudzi się blat. Często nie chce się od razu wszystkiego sprzątać. Jeśli kuchnia znajduje się w osobnym pomieszczeniu, zawsze można ją zamknąć, chociażby na czas niespodziewanej wizyty gości. Inaczej jedna sprawa przedstawia się w przypadku aneksu kuchennego. Tutaj niestety nie mamy takiej możliwości, dlatego ważne jest jego regularne sprzątanie.

kuchnia w mieszkaniu

Przestrzeń w mieszkaniu

Zaletą pokoju z aneksem kuchennym jest jego wielkość. Zazwyczaj jest on bardzo duży i nawet w małym mieszkaniu ma się wrażenie, że jest w nim dużo wolnej przestrzeni. Jeżeli w małym mieszkaniu kuchnia jest osobno, to ostatecznie sprawia ono wrażenie znacznie mniejszego, niż jest w rzeczywistości.

Przygotowywanie posiłków

Zaletą pokoju z aneksem kuchennym jest fakt, że po przyrządzeniu posiłku, nie trzeba go nosić do osobnego pokoju. Wadą z kolei jest fakt, że jeżeli coś się przygotowuje w takim pomieszczeniu, wszystkie zapachy się po nim roznoszą. Może więc być duszno, a takich zapachów bardzo ciężko jest się pozbyć. W przypadku osobnej kuchni nie ma z tym większego problemu.

Kolejną wadą pokoju z aneksem kuchennym jest również to, że każda osoba znajdująca się w salonie może patrzeć, jak przyrządzane są określone dania, co może wywołać dyskomfort u osoby gotującej. Z drugiej jednak strony taka sytuacja dla kogoś innego może się okazać zaletą, gdyż w ten sposób można utrzymywać stały kontakt z rodziną i znajomymi podczas przygotowywania posiłku.

Podsumowując, można powiedzieć, że wybór pomiędzy osobną kuchnią w mieszkaniu, a aneksem nie jest jednoznaczny. Zarówno jedno rozwiązanie, jak i drugie posiada swoje zalety i wady. Ostatecznie jednak można powiedzieć, że w dużej mierze jest to uzależnione od wielkości mieszkania. W małym mieszkaniu lepiej sprawdzają się aneksy kuchenne. Z kolei jeżeli mieszkanie jest większe, o wiele bardziej komfortowym rozwiązaniem jest zrobienie osobnej kuchni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked