To właśnie dachy dwuspadowe są zdecydowanie najczęściej spotykane w polskim budownictwie. Za pewne z tego względu, że dach dwuspadowy jest zdecydowanie najbardziej oszczędnym rozwiązaniem, nie wymaga zbyt wielkich nakładów finansowych i nie jest skomplikowany w konstrukcji… Dach dwuspadowy nazywany także szczytowym składa się z dwóch skośnych połaci, a z pozostałych dwóch stron znajdują się ściany szczytowe domu.
Jeśli chodzi o domy z dachem dwuspadowym, kąt nachylenia poszczególnych połaci powinien zawierać się w granicach pomiędzy 20 a 60 stopni. Jeśli dwój dom ma posiadać właśnie taki dach, możesz wziąć się za jego budowę samodzielnie lub zgłosić się do profesjonalnej ekipy remontowej.
Jak zbudować dach dwuspadowy w domu?
Podstawową kwestią jest określenie tego, jaki dach ma mieć kształt. Projektant określa go biorąc pod uwagę kilka podstawowych aspektów takich jak odległość pomiędzy ścianami zewnętrznymi, typ dachu, jaki będziemy chcieli zainstalować oraz konkretny kąt nachylenia pokrycia.
Kiedy gotowy jest już projekt następnym etapem powinno być zamówienie potrzebnych materiałów, a więc wierzby dachowej, która posłuży do zbudowania całego szkieletu konstrukcyjnego, a także materiału na poszycie dachowe, czyli blachy trapezowej, blachodachówki lub dachówki. Wszystkie materiały najlepiej jest zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem, aby skład budowlany miał czas na sprowadzenie tych materiałów, które będą nam potrzebne w większej ilości.
Umiejscowienie okien
Na etapie budowy dachu dwuspadowego trzeba też określić umiejscowienie okien dachowych. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, kiedy w przyszłości będziemy planować adaptację poddasza pod pomieszczenia mieszkalne. Budując dom z dachem dwuspadowym trzeba również zbudować komin, a także pomyśleć o wyłazie na dach.