Formalności przy budowie domu

Budowa domu to prawdopodobnie jedno z najtrudniejszych przedsięwzięć życiowych, można powiedzieć, że to druga praca na pełen etat. Zanim powstaną choćby fundamenty, musimy uzyskać pozwolenie na budowę, załatwić wszystkie formalności przy budowie domu.

Wnioski do Urzędu Gminy

Istotne jest przede wszystkim sprawdzenie, jaki status posiada działka, na jakiej chcemy dokonać budowy. Właściwie trzeba tego dowiedzieć się jeszcze nawet przed zakupem działki. Tylko działka z przeznaczeniem budowlanym jest odpowiednia, budowa na działce rolnej jest nielegalna. Przekształcenie działki na budowlaną wiąże się z dodatkowymi formalnościami i kosztami.

Jeśli mamy działkę budowlaną, potrzebujemy decyzji o warunkach budowy. Wniosek o decyzję składamy w Urzędzie Gminy. Wniosek powinien zawierać istotne dane, takie jak jakiego rodzaju będzie to inwestycja, charakterystyka zabudowy, jaki będzie dojazd, parking, jak planujemy zagospodarować pozostałą przestrzeń działki. Następnym wnioskiem jaki składamy jest wniosek o warunki techniczne dostawy mediów. Bez niego nie będzie możliwe ich połączenie.

Formalności przy budowie domu
Formalności przy budowie domu

Projekt domu

Dokumenty do budowy domu obejmują również dokładny projekt domu. Powinien on być sporządzony lub poprawiony przez architekta oraz uwzględniać również działkę oraz jej granice, układ drzew rosnących na działce.

Wniosek o pozwolenie na budowę

Wszystkie te dokumenty należy złożyć wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę do Starostwa Powiatowego. Musimy pamiętać o wszystkich oświadczeniach, bardzo ważne jest oświadczenie o tym, iż mamy prawo wykonywać inwestycje na danej działce. W tym samym czasie powinniśmy mieć już odpowiednią ekipę budowlaną. Kierownik budowy podpisuje oświadczenie o rozpoczęciu prac budowlanych, jak również o ich późniejszym zakończeniu.

Ważne jest również uzyskanie opisu planowanych etapów budowy, a także informację o tym jak długo będzie trwał sam proces budowy. Przez cały okres budowy bardzo istotne jest prowadzenie dziennika budowy. Po zakończeniu prac jest on dostarczany wraz z oświadczeniem kierownika budowy w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked