Rozbudowa domu

Budowa i rozbudowa domu to kwestie, z którymi większość z nas będzie miała do czynienia w ciągu swojego życia. Dlatego warto wiedzieć jak wygląda rozbudowa domu.

Jak zacząć rozbudowę domu?

Podczas stawiania nowego domu potrzebne jest załatwienie wielu formalności, jednak nie wszyscy wiedzą, że również w czasie rozbudowy domu będą one wymagane. Jednak tylko w przypadku, gdy zachodzą istotne zmiany w rozkładzie pomieszczeń i w planie architektonicznym.

Jeśli dokonujemy zwykłego remontu, na przykład malowanie ścian, zmiana elewacji czy pokrycia dachowego, nie jesteśmy wówczas zobowiązani powiadamiać o tym urzędu. Co potrzebuje do rozbudowy domu? Przede wszystkim ważne jest złożenie odpowiedniego wniosku do gminy. Powinien on zawierać plan budowy, projekt, jak również oświadczenie, że jesteśmy upoważnieni do rozpoczęcia rozbudowy na danej działce.

Potem musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na wydanie opinii starosta ma nawet dwa miesiące. Dlatego ważne jest, żeby wniosek złożyć odpowiednio wcześnie, aby niepotrzebnie nie musieć wstrzymywać prac. Również o ich zakończeniu należy powiadomić o tym odpowiednie organy.

Budowa domu
Budowa domu

Rozbudowa domu – o czym warto pamiętać?

Oprócz odpowiednich dokumentów ważne jest również rozważenie innych kwestii. Ważne jest by uprzedzić sąsiadów o rozbudowie, gdyż w przeciwnym razie mogą oni zgłosić iż sobie jej nie życzą, na przykład rozbudowa powoduje, iż mają mniej światła, gorszy widok z okna. W wielu przypadkach zwykła rozmowa może pomóc rozwiązać wiele trudności.

Odległość dobudówki domu nie może być bliższa od granicy działki sąsiedniej niż trzy metry. Pozostaje jeszcze jedna kwestia, a mianowicie pieniądze. Jakie są koszty rozbudowy domu? Wszystko zależy od tego, co zamierzamy zrobić.

Niestety trzeba przygotować się na spory wydatek, ponieważ wykonanie jednego metra kwadratowego dobudówki to koszt rzędu od 1,5 tysiąca, nawet do 4 tysięcy złotych, w zależności od wykorzystanych materiałów. Wykonanie dobudówki o wielkości około 50 metrów kwadratowych to koszt około 80 tysięcy złotych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked