Budowa fundamentów domu – jak zacząć?

Rozpoczęcie prac nad fundamentami domu jest zwykle ekscytujące dla przyszłych mieszkańców. Po raz pierwszy widzą, że ich marzenia przybierają realną formę. Od czego zacząć budowę domu?

Budowa fundamentów domu

Budowa domu to oczywiście fundamenty, czyli postawa. Zanim jednak będzie nam dane je postawić czeka nas wiele formalności związanych z działką oraz z pozwoleniem na budowę domu. Musimy przeprowadzić badania gruntu pod budowę domu, złożyć do Urzędu Gminy i Starostwa Powiatowego odpowiednio skompletowane dokumenty.

Każdy etap budowy, w tym budowa fundamentów musi być odpowiednio udokumentowany w dzienniku budowy. Przyda się to gdy cały dom będzie już ukończony, będziemy chcieli w nim zamieszkać. Potrzebujemy na to również specjalnego pozwolenia. Budowa fundamentów jest pierwszym, a zarazem najtrudniejszym etapem właściwej budowy z jakim przyjdzie się zmagać przyszłym właścicielom gotowego domu.

Z kim będziemy współpracować?

Budowa fundamentów domu to przedsięwzięcie, jakiego nie można ukończyć bez odpowiedniego wsparcia specjalistów. W pracy będą brali udział wspomniani już geodeci, geotechnicy, jak również architekt, projektanci i wykonawcy przyłączy. Bowiem już na etapie fundamentów muszą one być już dobrze udokumentowane, a także zostaje ustalony ich przebieg.

Jaki jest koszt budowy fundamentów domu?

Fundamenty w domu to jeden z etapów budowy, który pochłania najwięcej pieniędzy w całym przedsięwzięciu. Budowa fundamentów składa się z kilku etapów oraz wymaga zastosowania dużej ilości materiałów. Nie mogą one być kiepskiej jakości, ponieważ grozić to będzie nawet zawaleniem się ścian budynku. Dlatego na tym etapie nie możemy oszczędzać.

Cena materiałów potrzebnych do budowy fundamentów to około dwieście złotych za metr kwadratowy. Wykonanie podłogi będzie kosztowało około sto złotych za metr kwadratowy. Każdy etap budowy będzie wiązał się z podobnymi kosztami. Do tego należy doliczyć koszty robocizny, które wynoszą około dwadzieścia pięć złotych za metr kwadratowy.

Budowa domu
Budowa domu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked