Jaki rodzaj płytek ceramicznych jest najodpowiedniejszy do łazienki?

płytki ceramiczne

Wybór płytek do łazienki nie jest łatwy. Zważywszy choćby na fakt, że w sklepach znajdziemy ich naprawdę spory wybór. I to nie tylko pod względem wzornictwa i kolorystyki, ale również materiałowym. Jakie płytki będą najlepsze do łazienki? Sprawdźmy.

Płytki ceramiczne, kamienne, czy rektyfikowane?

Wykończenie podłogi łazienkowej nadaje jej odpowiedni wyraz. Odpowiednio dobrane płytki pozwolą nam uzyskać taki nastrój w naszej łazience, jakiego pragniemy, a także sprawią, że będziemy mogli cieszyć się jej schludnym wyglądem przez wiele lat. Przy wyborze płytek łazienkowych należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, rodzaj mebli i ceramiki znajdującej się w nim, a także styl, jaki w nim panuje. Płytki będziemy dobierać również pod względem tego, jaki efekt i nastrój, chcemy uzyskać w tym bardzo ważnym miejscu dla wszystkich domowników. Płytki ceramiczne będą odporne na ścieranie i wilgoć, drewniane świetnie sprawdzą się w łazience w stylu eko, natomiast gres będzie charakteryzował się większa odpornością na złamanie niż tradycyjna terakota.

Duże czy małe płytki?

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest w ostatnich latach wybieranie do łazienek większych od standardowych płytek. Prezentują się one bardzo schludnie i są łatwe do utrzymania w czystości. Będą także doskonałe, jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu niewielkiej łazienki. Płytki takie nie są przycinane na krańcach ścian, co sprawia, że łazianka staje się w naszych oczach nieco większa.

płytki ceramiczne

Małe płytki świetnie sprawdzą się, jeśli zależy nam na nowoczesnym wyglądzie wnętrza łazienki. Są one jednak niestety nieco większym wyzwaniem, jeśli chodzi o higienę.

W łazience tylko bez poślizgu

Przy wyborze płytek do łazienki koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na jeden bardzo kluczowy aspekt. Chodzi oczywiście o antypoślizgowość. Śliskie płytki należy bez większego zastanowienia odrzucać z miejsca, gdyż stanowią one po prostu zagrożenia dla naszego zdrowia. Gdy na takiej powierzchni znajdzie się dodatkowo woda, upadek jest praktycznie gwarantowany z miejsca, dlatego powinniśmy ich unikać w przestrzeni, w której o ciecz na podłodze wcale nie jest tak trudno. Kupując płytki sprawdź informację o ich antypoślizgowości, którą znajdziesz na opakowaniu. Najbardziej pożądany współczynnik antypoślizgowości waha się pomiędzy R9 a R13. Płytki poniżej R9 będą śliskie i raczej nie nadają się do wykorzystania w łazience. Warto tutaj jednak zastanowić się nad tym, jaki poziom wilgoci będzie panował w łazience. W pomieszczeniu tym na pewno nie sprawdzą się płytki oznaczone jako GL.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked