Dlaczego warto dbać o wentylację w domu?

wentylacja w domu

Posiadając dom niezwykle ważne jest zadbanie w nim o prawidłową wentylację. Dzięki temu do wnętrza dopływać będzie ciągle świeże powietrze, a na oknach nie będzie pojawiać się para. Poprzez dobrą wentylację niwelujemy również ryzyko pojawienia się grzyba i pleśni.

rekuperatory

Jak dobrać wentylację?

Najczęściej spotykaną w polskich domach jest oczywiście wentylacja grawitacyjna, zwana również naturalną. Wentylacja ta pozwala na wymianę powietrza wewnątrz budynku z zewnętrznym,. Ma na to wpływ różnica temperatur.

Aby wentylacja naturalna działała prawidłowo niezbędna jest odpowiednia ilość otworów wentylacyjnych, dzięki czemu ciepłe powietrze będzie mogło naturalnie przepływać do góry (jest mniej gęste od zimnego). Jednak od kiedy do powszechnego użycia weszły okna plastikowe oraz tzw. stolarka szczelna, większość naturalnych otworów wentylacyjnych została usunięta.

Drugim miejscem, przez które wędruje powietrze to kratki wentylacyjne. Powinny być one rozmieszczone – co unormowane jest stosownymi przepisami – w strategicznych miejscach domu. W praktyce oznacza to wszędzie tam, gdzie gromadzą się duże ilości pary wodnej – łazienka, kuchnia.

Kiedy wentylacja grawitacyjna działa?

Wentylacja grawitacyjna zaprojektowana została na potrzeby budynków, które cechują się co najmniej 10 stopniową różnicą temperatury w skali Celsjusza. W praktyce oznacza to, że powinna ona działać prawidłowo do zewnętrznej temperatury 12 stopni na plusie i niżej. Jeśli temperatura na zewnątrz ulegnie podwyższeniu siła ciągu maleje, a to oznacza konieczność zastosowania alternatywnej wentylacji. Gdy ciąg powietrza nie jest wystarczający w kanałach wentylacyjnych, jego wymiana odbywa się tylko przy pomocy otwartych okien.

Wentylatory dachowe, wentylatory ścienne

Alternatywną możliwość wentylacji w domu jest oczywiście wentylacja mechaniczna. Wiatraki mechaniczne montuje się w kluczowych miejscach domu, takich, jak: kuchnia, łazienka, garderoba, a także wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba lepszej wentylacji.

Wentylatory mechaniczne montuje się na ścianach lub w samych dachach budynku są to tzw. wentylatory dachowe, w zależności od jego możliwości konstrukcji i potrzeb domowników.

Oprócz tradycyjnej wentylacji mechanicznej można zamontować również system nawiewno-wywiewny, który może zapewnić podobne do naturalnej wentylacji efekty, jednak działający w każdej temperaturze. Dzięki czemu świeże powietrze jest nawiewane nawet w cieplejsze dni do wnętrz budynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked