Zaczynając budowę domu, już marzymy o jej zakończeniu i zamieszkaniu w swoich własnych czterech kątach. Niestety, o ile nie budujemy domu z drewna, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Domy murowane stawia się z reguły przynajmniej w ciągu dwóch sezonów. A jeśli zdecydowaliśmy się na system gospodarczy, okres ten może się znacznie wydłużyć. Zawsze jednak na pierwszy ogień idą fundamenty. Jak długo zajmuje ich postawienie?
Tak jak w przypadku niemalże wszystkich robót budowlanych i tutaj duże znaczenie ma powierzchnia budynku, a także jego kształt. Najłatwiej i najszybciej stawia się fundamenty niewielkich domów o prostej bryle. Jednak tkwi tutaj jeden haczyk. Jeśli ziemia na naszej działce będzie mało stabilna, wtedy koszty fundamentów wraz z czasem jego stawiania mogą wzrosnąć. Trzeba wziąć też pod uwagę czas pracy koparki, której gąsienice gumowe, będą poruszały się po danym podłożu.
Jakość gruntu oraz rodzaj fundamentów a czas ich budowy
W przypadku niestabilnego terenu, a także gruntu glinianego trzeba niestety wymienić podłoże, co wiąże się z dodatkowymi pracami ziemnymi oraz kosztem materiałów. Dodatkowo przy miękkiej ziemi trzeba również obniżyć fundamenty.
To jednak nie wszystkie czynniki wpływające na to, jak długo będziemy musieli czekać na zakończenie tego pierwszego etapu budowy. Znaczenie ma również technologia budowy fundamentów. Czas postawienia tradycyjnych fundamentów, którymi są ławy fundamentowe, może wynieść kilka dni, jednak wraz ze wszystkimi pracami ziemnymi zajmuje z reguły kilka tygodni (do 4 tygodni).
O wiele szybciej powstają fundamenty na bazie płyty fundamentowej, jest to zazwyczaj kilka dni, ale tego typu sposób budowy stosowany jest obecnie niezwykle rzadko i trzeba się nieźle naszukać dobrej ekipy budowlanej, która ma doświadczenie w robieniu fundamentów na płycie.
Budowa fundamentów z firmą jest szybsza!
Bardzo często, w przypadku gdy chcemy oszczędzić na budowie, decydujemy się na samodzielne wykopanie i postawienie fundamentów. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Fundamenty są bowiem podstawą budynku, dzięki której ma on prawidłowo osiąść na gruncie. Źle wykonane mogą spowodować osuwanie się domu, co prowadzi m. in. do pęknięć tynków czy nawet ścian oraz braku stabilności całej konstrukcji.
Wynajmując firmę, zlecamy pracę profesjonalistom. Co istotne, dysponują oni specjalistycznym sprzętem np. koparkami, a często nawet własnymi szalunkami. Wszystko to pozwala na błyskawiczne przeprowadzenie niezbędnych prac, przy zachowaniu optymalnych kosztów inwestycji. Dlatego, jeśli zależy nam na czasie, to podstawą jest tutaj zatrudnienie doświadczonej firmy budowlanej. Nie zmienia to jednak tego, że system gospodarczy możemy stosować do późniejszych etapów budowy.
Dobry fundament to podstawa budowy domu. Podłoże musi być sprawdzone i dobrze zabezpieczone, żeby w przyszłości nie było żadnych problemów niestabilnością czy obsuwaniem. Dlatego powierzmy to sprawdzonej firmie. Tak samo jak będziemy kładli kostkę brukową wokół domu, to warto,żeby był to dobry producent kostki brukowej. Unikniemy w pzryszłości dodatkowych problemów i kosztów.