Zaaranżowanie poddasza w przytulny kąt jest niekiedy dużym wyzwaniem. Adaptacja poddasza krok po kroku wymaga niekiedy wielu przemyśleń, zanim przejdzie się do konkretnych czynności. O czym warto pamiętać i jakich błędów nie popełnić, by cieszyć się dodatkową przestrzenią o każdej porze roku?
Jak urządzić poddasze
Przede wszystkim warto rozpocząć planowanie od dokładnego wymierzenia wysokości pomieszczenia, która nie powinna być mniejsza niż dwieście dwadzieścia centymetrów. Jeśli okaże się, że w jakimś miejscu wysokość poddasza jest mniejsza niż sto dziewięćdziesiąt centymetrów, wtedy taka przestrzeń nie jest wliczana do tego pomieszczenia. Nie oznacza to, że nie da się jej zagospodarować – będzie idealnie nadawać się na przykład na szafki, czy meble o niedużej wysokości.
W przypadku, kiedy więźba dachowa po ułożeniu warstw podłogowych nie osiągnie wysokości dwustu dwudziestu centymetrów, trzeba liczyć się z koniecznością podniesienia dachu. Jeśli takie rozwiązanie będzie konieczne, koszty adaptacji poddasza będą wyższe, a prace mogą się skomplikować.
Dodatkowym utrudnieniem związanym z optymalnym wykorzystaniem powierzchni strychu może być też odległość między ścianami, na jakich spoczywają krawędzie dachu, czy rozmieszczenie kominów, słupów konstrukcyjnych i pionów instalacyjnych.
Projekt funkcjonalnego poddasza
Funkcjonalne poddasze musi być przede wszystkim wytrzymałe. Jak natomiast wiadomo, kiedy planuje się powierzchnię użytkową poddasza, nie można zapomnieć o większym obciążeniu stropu niższej kondygnacji. Będzie ono spowodowane położeniem nowych warstw podłogowych, a także obecnością ścian działowych, czy mebli, którymi umebluje się wykończone poddasze.
Zadając sobie więc pytanie jak zabudować poddasze, nie można zapominać o wzmocnieniu stropu, szczególnie wtedy, gdy jest on drewniany. W tym celu może się okazać konieczna wymiana niektórych belek i dodanie kolejnych. Warto zawsze pamiętać o tym, że o wytrzymałości stropu powinien zadecydować konstruktor.
Wykończenie poddasza krok po kroku
Zanim przystąpi się do wykańczania poddasza, należy najpierw dokładnie sprawdzić te miejsca, które są w szczególności narażone na przeciekanie, a więc kalenice, rynny, czy kominy. Jeśli konstrukcja dachu jest wykonana z drewna, warto dokładnie sprawdzić czy nie jest zniszczona i zabezpieczyć ją chemią budowlaną, która ochroni przed ogniem i mikroorganizmami.
Następnie warto zastanowić się nad tym jaka wełna na poddasze będzie najlepsza. Najlepsza może być izolacja przeciwwilgociowa, którą będzie można zastosować pod istniejącym pokryciem dachowym. By mieć pewność, że przestrzeń strychowa nie będzie narażona na nagrzewanie latem i na wychładzanie zimą, należy starannie zaizolować zarówno dach jak i ścianki kolankowe.
Docieplenie poddasza
Biorąc pod uwagę warunki techniczne, jakim odpowiadają budynki i ich położenie, współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 0,25 W/(m2K). Jeśli mowa jest o budynku, który jest poddawany termoizolacji wówczas współczynnik przenikania ciepła nie może przekroczyć 0,20 W/(m2K), a w obiektach energooszczędnych powinien on maksymalnie wskazywać 0,15 W/(m2K). Zastanawiając się nad tym jaka wełna do ocieplenia poddasza, należy mieć na uwadze wagę ocieplenia.
Docieplenie poddasza wykonuje się albo w jednej albo w dwóch warstwach. Ocieplenie układa się między krokwiami, ewentualnie nad nimi. Chcąc ułożyć ocieplenie ponad krokwiami trzeba liczyć się z koniecznością rozebrania starego pokrycia dachowego. Dwuwarstwowe ocieplenie wiąże się z ułożeniem jednej warstwy izolacji pomiędzy krokwiami. Drugą warstwę kładzie się natomiast nad pierwszą.
Dzięki temu udaje się wyeliminować mostki cieplne, które tworzą się na krokwiach. Zastanawiając się nad tym, jaka grubość wełny mineralnej na poddasze, najczęściej grubość ocieplenia nie jest mniejsza niż dwadzieścia centymetrów, biorąc pod uwagę nasz klimat.
Najczęściej też wykonuje się ocieplanie dwuwarstwowe, co wynika głównie z wysokości krokwi, która wynosi między czternastoma a szesnastoma centymetrami i w związku z tym nie może pomieścić całej izolacji. Zatem chcąc wiedzieć ile wełny na poddasze, należy wziąć pod uwagę wysokość krokwi, a także to, że ociepla się dwuwarstwowo.
Montaż wełny na poddaszu
Ocieplenie między krokwiami układa się na wcisk. Zatem szerokość wełny powinna być taka, by ściśle przylegała do krokwi. Dodatkowe ocieplenie umieszcza się pod krokwiami, między elementami rusztu. W tym miejscu mocuje się również okładzinę skosów. Jeśli chodzi o błędy przy ocieplaniu poddasza to mogą się one najczęściej pojawić w miejscach, o które szczególnie trzeba zadbać.
Mowa tutaj o styku okapu ze ścianką kolankową i szczytową, a także o izolację murłaty, kominów i okien, czyli tych miejsc, które są szczególnie podatne na uciekanie ciepła. Nie można też zapomnieć o dociepleniu cieńszych ścian, czyli attykowej i kolankowej.
Jaka wełna do ocieplenia poddasza
Chcąc wybrać najlepsze materiały, można zastanawiać się nad tym jakie okażą się najbardziej trwałe i niezawodne. Jeśli chodzi o to, jaka folia na poddasze, warto zastosować folię termoizolacyjną. Przy izolacji dachu wykorzystuje się również wełnę mineralną skalną i szklaną. Ponadto przyda się styropian, polistyren ekstrudowany, czy pianka poliuretanowa PIR.
Zadając sobie pytanie jaka płyta na poddasze będzie najlepsza, warto postawić tutaj na płyty drzewno-magnetyzowane. Jeśli zamierza się adaptować poddasze nieużytkowe, trzeba przygotować się na to, że dach trzeba będzie ocieplić od podstaw. Pokrycie takiego dachu składa się bowiem najczęściej tylko z dachówki, która jest obecna na łatach albo z blachy na deskowaniu.
Nierzadko izolacja w takim cieplna w takim poddaszu nieużytkowym znajduje się w stropie nad najwyższą kondygnacją. Do takiej izolacji trzeba dodać warstwę przeciwwilgociową, która będzie ją zabezpieczać przed śniegiem i deszczem. Ocieplenie dachu doskonale sprawdzi się również jako izolacja akustyczna, która w znacznym stopniu wytłumi odgłosy opadów deszczu, czy gradu.
Czy dobry? Tego nie wiem. Na pewno ciekawy, przynajmniej dla mnie.